Korsan yazılım ihbarı yüzde 50 arttı

web dersleri

web dersleri

Türkiye’de geçen yıl korsan yazılım kullanım ihbar sayısı yüzde 50 oranında artarken, Business Software Alliance (BSA) Türkiye’nin 2009 yılında gerçekleştirdiği hukuki işlem sayısı da yüzde 30 artış gösterdi.

BSA Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, lisanslı yazılım kullanımının toplum geneline yaygınlaştırılması için çeşitli hukuki çalışmalar yürüten BSA Türkiye katılımcıları, geçen yıl yaklaşık 1 milyon dolar değerinde korsan yazılım ele geçirilmesini sağladı.

Avrupa genelinde gelen 4 bin civarında ihbarı değerlendiren BSA katılımcıları, 2 bin 256 adet firma aleyhine hukuki işlem süreci başlatırken, Türkiye’de bu yönde gelen ihbar sayısı da bir önceki yıla oranla yüzde 50 arttı.

BSA Türkiye’nin 2009 yılında gerçekleştirdiği hukuki işlem sayısı da günde ortalama 1,3 işlemle yüzde 30 artış gösterdi. Korsan yazılımın 2009 yılında Avrupa iş dünyasına maliyeti ise 16 milyon dolar oldu.

BSA’nın EMEA Bölgesi Hukuk İlişkiler Direktörü Sarah Coombes, konuya ilişkin değerlendirmesinde, finansal açıdan dünya genelinde zor bir yıl olan 2009’da ortaya çıkan bu istatistiklerin, firmaların lisanslı yazılım kullanmalarının, mali zorlukları aşmada en önemli adımlardan biri olduğunun altını çizdiğini kaydetti.

Coombes, 16 milyon doların korsan yazılım kullanan firmaların sadece yasal süreçler çerçevesinde üstlenmek zorunda kaldıkları maliyetler olduğunun altını çizerek, bunun yanı sıra, yabancı yatırımcılar ile işbirliği yapmada yaşanacak zorluklar, ticari faaliyetlerinin etkilenmesi, finansman akışında ortaya çıkan ek giderler, güvenlik açıkları ve ticari itibarlarının zedelenmesi gibi hususlar dikkate alındığında, zararlarının bununla sınırlı olmadığını vurguladı.

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay ise açıklanan rakamların, Türkiye’de yazılım korsanlığı oranının hala oldukça yüksek olduğuna işaret etmekle birlikte, BSA Türkiye’nin yaptığı bilinçlendirme çalışmalarının da olumlu sonuçlar verdiğinin bir göstergesi niteliğinde olduğunu belirtti.

Yapılan araştırmaların, korsan yazılım kullanım oranında gerçekleşecek her 10 puanlık düşüşün, Türkiye’nin Gayrisafi Milli Hasılası’nda yıllık 624 milyon dolar, doğrudan vergi gelirlerinde de 80 milyon dolar artış sağlayacağını gösterdiğini kaydetti.

En güncel haberler için web tasarım derslerini takip etmeye devam edin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: