5G’ye geri sayım!

Küresel ölçekte bir çok şirket ve resmi kurum 5G çalışmalarını sürdürürken 5G’nin 4G’ye kıyasla 10 kat daha hızlı olacağı belirtiliyor.

Küresel ölçekte 5 yıldır bir çok şirket ve resmi kurum 5G mobil hızlı iletişim çalışmaları sürdürüyor.

web dersleri

web dersleri

1G’nin tanıtıldığı 1981 yılından sonra ortalama her on yılda bir mobil iletişim hızlandı. Buna göre ara bağlantı türleri hariç 2G 1992′de, 3G 2001′de ve 4G de 2012 yılında mobil dünyada yaygınlık kazanmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl 60 milyonu geçen 4G mobil iletişim abone sayısının 2020 yılına kadar hızla artması bekleniyor. Ancak söz konusu yıla gelindiğinde kullanıcıları çok daha yeni bir teknoloji bekliyor olacak: 5G.

– 5G

Güney Kore’de 2008 yılında başlayan 5G çalışmalarının da katkısıyla Samsung iki ay önce 2 kilometrelik mesafede 28 Ghz spektrumunda 1 Gbps hıza ulaştığını açıkladı. 4G’nin 3G’ye göre teorik olarak 10 kat, 5G’nin de 4G’ye göre 10 kat hızlı olduğu düşünüldüğünde “kundaktaki” 5G’nin gelecekte çok daha yüksek hızlara çıkabileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan bu hıza ulaşmak için aynı anda 60′tan fazla baz istasyonunun kullanılmış olması da ticari olarak kullanıma açılması öngörülen 2020 yılında, 5G’ye yönelik özgül soğurma oranı (SAR- Specific Absorbation Rate) tartışmalarını yeniden alevlendireceği iddia ediliyor.

Şubat ayında Avrupa Komisyonu, küresel mobil endüstri liderliğinin yeniden Avrupa’ya getirilmesi için 50 milyon euroluk AR-GE desteği açıklarken, İngiltere’de Surrey Üniversitesi de, 5G araştırma merkezi için geçtiğimiz yıl İngiliz hükümetinden uluslararası mobil operatörler ve altyapı sağlayıclarla birlikte AR-GE yapılması amacıyla 35 milyon pound değerinde AR-GE desteği almıştı.

En güncel haberler için web tasarım derslerini takip etmeye devam edin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: